Jak poprawnie zadbać o laptopa.

  • Napisany: 2014-06-17 13:43:01
  • Autor:
  • Krzysztof Białas
  • Kategoria: Aktualności

Klienci często pytają się nas jak przedłużyć życie laptopa lub komputera, słyszymy też różne opinie na temat jakości laptopów, ich solidności, bezawaryjnej pracy. Oceny są bardzo różne nawet jeśli mówimy o tym samym modelu laptopa lub producencie. Czasem ten sam komputer potrafi u jednego użytkownika pracować przez kilka lat bez żadnej awarii, a u drugiego po roku nie nadaje się do pracy lub naprawy.

Poniżej opisujemy kilka przykładów i porad jak należy prawidłowo zadbać o swojego laptopa.

Krok 1 - prawidłowe chłodzenie

Laptop podobnie jak mały odkurzacz zasysa powietrze razem z kurzem i drobnymi zanieczyszczeniami. Osiadają one na wszystkich elementach układu chłodzenia, a szczególnie na gęsto użebrowanym radiatorze - blokując normalny przepływ powietrza.

Objawem tego jest częste włączanie się wentylatora, głośna praca oraz silne nagrzewanie się spodu komputera. Często te objawy uzupełnione są samoczynnym wyłączaniem się notebooka lub brakiem możliwości jego ponownego włączenia po dłuższej pracy.

Wyższa temperatura wnętrza notebooka powoduje powstawanie bardzo szkodliwych naprężeń elementów elektronicznych na płycie głównej. Technologia ich montażu (BGA) jest podatna na powstawanie mikro-pęknięć w wyniku ich przegrzania. Każda taka naprawa notebooka będzie bardzo kosztowna.

Te same konsekwencje przegrzania dotyczą czystego układu chłodzenia ale niedrożnego bo komputer położyliśmy na kocu, kołdrze lub innej miękkiej powierzchni. Na nic będzie sprawny i czysty układ chłodzenia jeśli zatkamy otwory wlotowe lub wylotowe powietrza.

Pamiętajmy o okresowych (przynajmniej raz do roku) przeglądach serwisowych naszego notebooka. Kładźmy go na gładkich, twardych powierzchniach. Odwdzięczy się on niezawodną pracą, a nasz portfel też na tym skorzysta.

Krok 2 - zadbaj o baterię

Brak kalibracji nowej baterii w naszym komputerze może spowodować niepełne wykorzystanie pojemności ogniw i tym samym skrócenie czasu pracy notebooka.

Kalibracja, uproszczając - to nic innego jak pełne naładowanie baterii, a następnie jej rozładowanie do momentu wyłączenia notebooka. Ważne by proces miał charakter ciągły bez przerw.

Przestrzegaj tych zasad, a bateria dożyje swojej starości:

• wyciągnij baterie z notebooka gdy pracujesz wyłącznie na zasilaczu, ale pamiętaj aby przynajmniej raz w miesiącu zapewnić jej jeden cykl ładowania i rozładownia.
• Kalibrowanie baterii jest szczególnie ważne, jeśli nasz notebook jest stale podłączony do zasilacza i bateria nie ma okazji pracować. Kalibrujmy wtedy baterię przynajmniej raz w miesiącu.
• Nie pozostawiaj notebooka z rozładowaną baterią. Pozostawienie rozładowanej baterii w notebooku może doprowadzić do jej nadmiernego rozładowania. Takiej baterii nasz notebook może już nie naładować ponownie. Po prostu naładuj baterię od razu lub najszybciej gdy to możliwe.
• Unikajmy źle dobranych i nieoryginalnych zasilaczy. Na rynku jest wiele tanich zamienników niespełniających norm jakościowych z dużymi odstępstwami od deklarowanych parametrów. Zaoszczędzanie na zasilaczu może się skończyć kosztowną naprawą.


Krok 3 - nie jedz i nie pij przy komputerze

Czy wiesz, że klawiatura komputera jest według wielu badań najbrudniejszym miejscem w naszym domu? Główną tego przyczyną jest jedzenie przy komputerze, ponieważ spadające pomiędzy klawisze resztki są doskonałym pożywką stymulującą wzrost populacji bakterii.

Użytkownicy notebooków nie zdają sobie sprawy, że wnętrze ich notebooków, a szczególnie klawiatura wygląda w środku tak jak podłoga w miejscu podniesionej wycieraczki pod drzwiami naszego domu. Mnóstwo tam kurzu, śmieci, okruchów lub kawałków jedzenia i innych zanieczyszczeń.

Nie licząc naszego zdrowia zagrożona jest też sprawność notebooka. Nie od bakterii lecz od zanieczyszczeń zatykających układ chłodzenia. Niejednokrotnie powodują uszkodzenia klawiatur i często nieobliczalne działanie touchpada (tzw. płytki sterującej).

Największym jednak wrogiem są wszelkie płyny i ciecze. Szczególnie te słodkie zasadowe lub kwaśne. Rozlanie ich na komputer, nawet niewielkiej ilości może spowodować kosztowną awarię. Wystarczy że jedna kropla dotrze do wnętrza notebooka nieszczęśliwie zwierając ważny obwód elektroniczny.

Nie udało się uniknąć wypadku i notebook został zalany !

CO ROBIĆ ?!

(Jeśli wykonasz poniższe czynności od razu, może przy odrobinie szczęścia unikniesz dużego wydatku na naprawę)

• odłącz baterię i zasilacz
• nie zamykaj ekranu tylko otwórz go na ile pozwalają zawiasy
• możliwie szybko, nie zamykając go, odwróć notebooka klawiaturą w dół
• jak ciecz spłynie, wytrzyj ręcznikiem papierowym wszelkie widoczne ślady zalania
• możliwie szybko (ważne ze względu na szybką korozję delikatnych połączeń) udaj się do serwisu.
• nie próbuj samodzielnie naprawiać notebooka, zazwyczaj kończy się to jeszcze większym wydatkiem.

Krok 4 - mechanika tak samo ważna jak elektronika

Trudno to zaakceptować ale każdy dzisiejszy notebook jest projektowany z myślą o góra trzyletniej eksploatacji. Starzenie moralne sprzętu jest głównym argumentem za takim sposobem myślenia. W końcu za trzy lata nasz komputer, czy tego chcemy czy nie, będzie przestarzały.

Jednak wynika to też z dwóch innych przyczyn. Pierwsza to postępująca oszczędność materiałów i tym samym walka o jak najniższe koszty produkcji (skutek uboczny silnej konkurencji) . Druga to próba zbijania wagi by nasz komputer był lekki i poręczny.

Jeśli nie jest istotna dla nas najnowsza technika komputerowa i chcemy się cieszyć z bezawaryjnej pracy komputera dłużej niż to przewidział producent pamiętajmy, że na długość życia notebooka składa się gównie jakość czy też jego odporność mechaniczna. Jeśli obudowa nie będzie miała swej pierwotnej stabilności i sztywności, wszelkie naprężenia zaczną być przenoszone na elementy elektroniczne, które nie będą tego długo tolerować.

Przestrzeganie poniższych zasad może uchronić nasz komputer przed przedwczesnym uszkodzeniem mechanicznym delikatnej obudowy i elektroniki:

• Pamiętaj, że najsłabszym miejscem jest środek pokrywy ekranu, nie kładź na nią nic ciężkiego i unikaj punktowych obciążeń.
• Otwieraj notebook unikając naprężeń ekranu tj. otwieraj oburęcznie trzymając ekran po obu stronach lub jednoręcznie centralnie na jego środku.
• Kontroluj pracę zawiasów, jeśli wyczujesz zwiększony opór lub nierówną pracę udaj się do serwisu gdyż jest to objaw zacierania się zawiasów. Jest to najczęściej występujące zaniedbanie w wyniku którego pęka obudowa matrycy, a późnej sama matryca.
• Nie przenoś otwartego notebooka trzymając go jedynie za część gdzie opierasz swoje nadgarstki. Naprężenia jakie przenosi wtedy obudowa są ogromne i często się kończą pęknięciem obudowy lub niepotrzebnym nadwyrężaniem płyty głównej.
• Nie opieraj się o klawiaturę notebooka. Pod nią znajduje się delikatna płyta główna, która nie znosi takich naprężeń.
• Dokręcaj regularnie śrubki. W wyniku drgań i naprężeń w miejscach połączeń obudowy tworzą się luzy, które dają efekt trzeszczącej i podatnej na wyginanie obudowy. Odpowiednio częste kontrole dokręcenia (raz na 3 m-ce) śrubek, niwelują ten problem.